despre oameni şi poveştile lor
may in town
nu știu cum am reușit să nu scriu nimic aproape o lună, dar în intervalul ăsta s-au făcut ceva meștereli la site (nu mă pricep, deci nu mă întrebați exact ce) și s-a efectuat plata anuală a hostingului. ce pot să sper este că puteți intra mai ușor, cei care mai veniți pe aici. una … Read more
ziua cărții
sărbătorim astăzi ziua mondială cărții și a drepturilor de autor, dar și onomastica tuturor celor care poartă numele arhanghelului gheorghe și vă zic la mulți ani. despre cărți: toate editurile se înghesuie cu promoții care mai de care, poate- poate se mai desțelenește piața noastră mică, tot mai mică de se pot întreba, pe … Read more
o dimineață de aprilie
Paștele a venit, a trecut, în săptămâna mare a nins, am avut de alergat, de citit, de privit florile care, după o iarnă întunecată, în sfârșit au înflorit. cum ne-am rărit tot mai mult (de Florii am înmormântat-o pe mama cumnatei mele) sărbătorile noastre au fost mai degrabă cuminți, cu amintiri și aduceri aminte ale … Read more
aprilie din cărți
nu e păcăleală, atât cactușii de thanksgiving (cunoscuți la noi drept crăciunel) cât și rhipsalidopsis (cactusul de paște) mi-au înflorit. mai avem și un ”crăciunel” portocaliu gata de înflorit pentru că, nu-i așa, ieri, cât am umblat pe stradă ba ploua, ba fulguia așa că nu știu ce anotimp (sărbători) vine. astăzi fiind 1 aprilie, … Read more
schilleriana
la începutul lunii a înflorit schilleriana. specie de orhidee botanică botezată cel care a descoperit-o. mama la mulți hibrizi (ca și stuartiana și amabilis). are un ușor miros de roze dar cum este înnorat, nu prea îl simțim. de câteva zile înflorește o zurlie mov cu formă smurf: sogo vivien violet queen. pe-asta am cumpărat-o … Read more
martie sună…
”vântul îl scutură, martie sună” în așteptarea primăverii, vă dăruiesc ceva de pe pervazul meu; sunt doar câteva dintre orhideele mele mini, încă nu au înflorit toate. să aveți o primăvară frumoasă!
februarie
am intrat pe blog. am șters praful. erau niște update-uri de făcut. mă duc să ud florile. nimic nou. anul ăsta orhideele înfloresc mai târziu pentru că soarele le-a cam lipsit, dar înfloresc. și pentru că nu am nimic de zis, vă las flori. o frezie pescuită săptămâna trecută, o orhidee pătată cu mov, niște … Read more
cum am petrecut de Crăciun
aș zice că nu este nicio mirare, doar că anul acesta ne-am trezit brusc cu ceva mai multe zile libere de Crăciun, drept pentru care s-a citit. s-a și primit o carte pe care o aveam pe listă (David Szalay- Ce nu poate fi rostit) dar cum mai aveam cărți de citit m-am întors la … Read more
sărbători…
că vrem sau că nu vrem, sărbătorile vin. de câțiva ani lipsește zăpada, de tot atâți ani lipsesc colindătorii și rostul acela bun și cald, plin de bunătate. colindele nu ne mai plac, brazii nu ne mai încap în case și parcă am rătăcit esența sărbătorii de lumină din nopțile reci. suntem mai singuri și … Read more
hamnet
mi-am amintit de dimineață că aș putea să trec pe-aici și să vă povestesc (nu prea mult, ca să nu vă stric plăcerea lecturii dacă ajungeți la ea) despre o carte pe care am evitat-o o bună bucată de vreme, știind că subiectul ei este dureros. pe scurt, maggie o.farrell, o romancieră irlandeză, ne propune … Read more
nimic nou, dar flori
constat că iar am lăsat praful pe-aici și-am ajuns la noiembrie. probabil că, la un moment dat, o să închidem prăvălia deoarece uit să mai scriu pe-aici (să mă tragă careva de mână, vă rog). nu-i vorbă, în octombrie n-am scris mai nimic nici din proiectele mele, ba încă am și citit foarte puțin. ia-ți … Read more
octombrie-n rece
noapte grea și frig. bb se culcușește pe lângă mine parcă ar vrea să-mi dea din liniștea ei. este ceea ce este, mom. și sfârșitul verii, și sfârșitul cuvintelor, chiar și liniștea spartă în cioburi mărunte peste care cade o altă liniște. în jur miroase a iarnă grăbită, o iarnă care pare să nu aibă … Read more
septembrie, iarăși
mai las un semn: a venit toamna. o simt de câteva zile în jur, ca și cum se adeverește încă odată vorba bătrânilor cum că după Sfântă Mărie, e dusă vara, o simte și nucul din fereastră care se îmbracă cu auriu și ne-au trimis-o și ploile, dar înainte de septembrie, o să mă uit … Read more
tot din august
tot august, trecut de jumătate și tot vacanțe pe ici, pe colo. aici nu, dar vara îmi priește cititul așa că am reușit să termin fizica tristeții începută luna trecută (nu m-a prins în mod deosebit) dar l-am deschis pe kehlmann și nici că am mai ieșit din tyll, măsurarea lumii și joc de lumini, … Read more