mi-ar spune

de-ar fi să-mi întreb inima,
mi-ar spune iubire,
de-ar fi să-mi întreb trupul,
mi-ar spune venire,
de-ar fi să-mi întreb ochii,
mi-ar spune sorbire,
de-ar fi să-mi întreb sufletul,
mi-ar spune șoptire,
de-ar fi să-mi întreb credința,
mi-ar spune găsire,
de-ar fi să-mi întreb auzul,
mi-ar spune vorbire,
de-ar fi să-mi întreb gândul,
mi-ar spune albire,
de-ar fi să-mi întreb pașii,
mi-ar spune tu: iubire

pentru ultima postare a acestui an, vă dăruiesc o poezie iscată de o idee (poezie) a unei autoare de succes pe care o știți cu toții și căreia îi mulțumesc că a acceptat să mă prind și eu în joaca oglidă a cuvintelor ei,em

să aveți un an 2022 cu tot ce aveți nevoie vă doresc.

 

11 thoughts on “mi-ar spune”

  1. Heheee, dacă ar fi să fac o listă cu tot ce am nevoie n-ar ajunge tot anul să o întocmesc. :))
    Aşa că mă limitez la pace, libertate şi decenţă. Pentru toţi oamenii buni.
    Pentru ceilalţi mă gîndesc eu la ceva potrivit mintenaş. B-)

    Să ne fie anul ce vine numai poezie! La mulţi ani! <:-P

  2. he, he… câtă poezie ar fi să ne-ajungă un an întreg? 🙂
    eu îmi doresc doar să fim sănătoși și întregi la cap. la mulți ani, dragos! :*

  3. Una singură ar fi de ajuns: poezia unei vieţi frumoase. 😉

    Întregi la cap?! După toate cele ce au fost şi cele ce vor veni?! Hai c-ai dat-o-n utopie! Mai ales că unii dintre noi – da, tu ăla care mă priveşti din oglindă! – nici n-au fost vreodată. :))

    Eh, la naiba – s-au mai văzut minuni, aşa că… 😛 :))
    La mulţi ani frumoşi, sănătoşi, spornici! @};- %%- >:D<

Comments are closed.