prin…d stelele, ielele, nopțile

prin porţi, cenuşă,
prin gând, cătuşă,
prin dor, ţepuşă
şi-un înger la uşă.
prin noapte, păpuşă,
prin mov, brânduşă,
prin mine, mănuşă
şi-un înger la uşă.
apoi vor veni stelele,
ielele,
zilele.

s-aducă mănuşă
cu chip de păpuşă
şi-n gândul cătuşă
un dor plânge-n uşă
în braţe cenuşă
în gând nuieluşă
de-alun şi brânduşă
şi-un înger la uşă.
stelele, ielele, nopţile.

 

8 thoughts on “prin…d stelele, ielele, nopțile”

  1. 🙂 și-o dau, sava, a ta să fie! și să știi că mai am de-astea. și că eu cred că poezia trebuie să îndeplinească doo condiții: să fie rotundă și să aibă muzicalitate. (de-aceea avem rimă, ritm, iambi, trohei…)

  2. Nu știu de ce nu am primit comentariul tău. Și nu știam că e a mea. Mulțumesc!!!! 🙂
    Da, știu toată teoria… fusăi profă de română la un punct 🙂
    Dar dacă nu are acel „je ne sais quoi”, poa’ să fie lustruită cu fundiță… din partea mea. Mie trebuie să-mi sune și să-mi spună și multe, multe…. complicat. 🙂

Comments are closed.