în mine stau cuvintele

în mine stau cuvintele la pândă
și anotimpuri noi își cheamă rugă,
când vară trece, toamna curge blândă,
și pe al primăverii ghiocel, o slugă,
îl simt strunit în graba rece-a iernii,
în mine ard  cuvintele, vecernii.

în mine dorm cuvintele la umbră
de iarnă rece, moale și prelungă,
când primăvara pletele-și alungă
pe chipul toamnei, într-o vară nudă
zâmbeam copil în calea vremii
în mine râd cuvintele, vecernii.

5 thoughts on “în mine stau cuvintele”

  1. Citisem prima stofă pe Fb, alături de fotografia ta și nu știam de unde parcă aș fi cunoscut versurile. Îmi păreau, aproape sigur, a fi stănesciene. Le-am căutat și nimic…
    Sunt ale tale. Acum îmi dau seama de ce nu le-am găsit altundeva. Să-ți fie toamna veșnică poezie și încântare, Pisic! 🙂

  2. oo, dănuța, ce comparație! 🙂
    da, erau ieri lângă poză, dar știam de când le-am scris că e doar un ciot. și cred că o mai lungesc eu cândva… :))
    toamnă cu magie să ne fie!

  3. In ultima vreme ajung rar pe aici. Dar cand ajung, reusesc sa imi umplu sufletul de frumosul cuvintelor pe care stiu sigur ca o sa le gasesc pe acolo pe unde imi port eu pasii.
    Seara frumoasa, Psy!

  4. Superba trecerea prin anotimpurile vietii, ce-mi amintesc de vremurile tineretii, când iernile erau curate, albe, pure si stralucitoare, iar verile cu ploi si curcubeie, scaldate-n razele de Soare.
    O sublima, colorata, binecuvântata toamna, bogata-n roduri valoroase, aromate si gustoase, draga Doamna.

Comments are closed.