
dimineața coboară altfel, în tăcere, cu eșarfe violet acoperindu-i ochii și zâmbetul ca un amor bolnav, învăluit de acea negură a nopții de care nu se putea încă desprinde. nu pe deplin. în alte dăți, ea venea aurind, cu miros de zumzet cald și de lapte, ca o cădere veselă de silabe, cireșe ce zburdă liber prin florile abia pocnite în lumină, într-o definitvă uitare de lacrimă. și mă încearcă o senzație de liniște.
dimineața mă gândesc la tine cu uitare, străină fiindu-mi lacrima și abia în miros amestecat, de cafea și de cerneală, mă ajunge câte o senzație că am lăsat în urmă o negură de cuvinte ce zburdă acum dinspre mine către tine, violet și violent nor de tăcere, de trecere din zumzet în lacrimă. cădere, amor.
Gata, pisicuțo! M-am înscris și eu în acest joc! Nostalgic textul tău… să fie de vină violetul? 🙂
🙂 Iar am sfeclit-o si am citit ‘amor’ in loc de ‘amar’ …
Distilate la concentraţia potrivită pentru împăcare întâi şi melancolie apoi:)
Superba poza si insailare de cuvinte! 🙂
Şi eu am citit/folosit amor în loc de amar!!! 🙁
Iar ce-am citit acum aici, la tine, mi-a plăcut mult 🙂
Chiar amor era… Psi a ~sfeclit-o~ 😀
Ba nu, n-am citit gresit, mi-am adus aminte ca am luat cuvintele cu copy-paste, iar acum am verificat: amor este! 🙂
🙂 Eu le-am folosit pe amandoua, ca sa nu se supere nimeni
buna dimineata! dimineata si eu ma gandesc dar cu aducere aminte :). imaginea e superba iar cuvintele tale, tare ce mi-au mai placut! 🙂
Iar ce ai scris tu imi place foarte mult si ma gandesc ca si pe mine ma incearca dimineata o senzatie de liniste cand coboara cu miros de zumzet cald si lapte.
O dimineata cat mai insorita si linistita, Psi.
gata, am scos sfecla! 😳 am corectat… mea culpa!
bine ai venit! te-am citit deja și mi-a plăcut mult! 😀
așa e, carmen! 😉
va urma și varianta long story, probabil mai pe seară. este scrisă de marți, dar din lipsă de timp, am amânat-o puțin!
așa este. cea care a greșit sunt eu! iertare! 😳
imaginea e preluată, iar cuvintele cuvintele… sunt aceleași 12 ca și la ceilalți! mulțumesc mult! 🙂
și povestea ta e frumoasă. chiar mă întrebam când vine jegărel la joacă!
zi frumoasă să ai și o îmbrățișare pisicească de la mine.
Buna dimineata,pisic si…miauuu! :))Ziua buna ,da dimineata se cunoaste..Da’ ,far da cirese pe inima goala! :))
Trebuia să laşi şi duzina cu “amar”-ul!
Nimic nu trebuie să se piardă – sper că ai păstrat-o 🙂
seară bună virusache! și miaaauuu! vin acum să te citesc! 😀
of, măi, rata, puțin romantizm, te rog! 😆 pocnită, adică nici floare și nici mugur.
vero, după cum știi, eu scriu întâi pe hârtie, așa că nimic nu s-a pierdut! 😀
corectat! scuze, nu văzuse psi! 🙁
🙂
Abia acum am citit “duzina” ta…duzinele 🙂
De fapt, poate parea de necrezut, insa nu citesc niciuna, pana ce nu public…
Nu vreau sa fiu influentata de absolut nimic. Sa ma ghideze doar cele 12 cuvinte…
Foarte frumos…
Si a doua duzina constat ca…e tot o fraza… 🙂
la mine ar fi şi greu, elly, să citesc duzinele. postările mele sunt programate să apară la miezul nopţii, oră la care cel mai ades, dorm. proisesem mai pe seară duzina a la long, dar cred că va fi amânată pe mâine… tot din lipsă de timp, întrucât astăzi am plecat să caut primăvara.
🙂
…N-am!
Senzaţie…
Pe vremuri, când dimineaţa zburda
Vedeam cum negura lăcrima.
Miros şi zumzet erau în amor,
Ochii mei, mici buburuze,
dezmierdate de dor.
Azi, doar uitare
şi cădere
-n rame violet….
Acomodare treptată,
Tăcere…
roz.
( de fapt, am vrut să zic că de câteva zile port ochelari de vedere; au rame violet cu roz :)) )
😀 şi ochelarii mei au rame violet. asta mă deranjează uneori şi aş vrea să-i înlocuiesc.
Amor, amar, le scoți tu Psi de fiecare dată la capăt.
buna dimi,psi si celor dragi tie(si mie 😛 )
Ah la la la la la la life is wonderful
http://www.youtube.com/watch?v=esFAe2BDwIc&feature=player_embedded
”străină fiindu-mi lacrima ”
O veșnicie să-ți râmână lacrima străină !
Dragă Psi.
doar din întâmplare.. nu ştiu cum am scris pe hârtie cuvântul greşit! 😳
bună dimineaţa, anca, ţie şi celor dragi ţie. bună dimineaţa, bună inima, bună duminica!
mulţumesc de cântec!